Relacja z tygodnia bibliotek w Bolszewie!

Tydzień Bibliotek 2017

„Biblioteka. Oczywiście”

 

Trwający od 8 do 15 maja 2017 r. Tydzień Bibliotek pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!” obfitował w różnorodne wydarzenia dedykowane zarówno dorosłym, jak i młodszym czytelnikom.

Duże zainteresowanie wśród najmłodszych mieszkańców gminy Wejherowo wzbudziła
akcja codziennego czytania bajek dzieciom. Od 8 do 12 maja w godz. 11.00 i 17.00 czytelnicy
i przedszkolaki z Bajkowego Przedszkola i Stefka Burczymuchy mieli możliwość wysłuchania baśni i wierszy w interpretacji Grażyny Jankowskiej, Beaty Myszki, Jolanty Kas i Mirosławy Naczke – uczestniczek kursu komputerowego dla dorosłych oraz pracowników biblioteki. Każde spotkanie wieńczyło wykonanie przez dzieci zakładek do książek.

Niezwykłym zaciekawieniem cieszyły się warsztaty malarskie, które dla trzech
10-osobowych grup w dniach 9, 10 i 11 maja prowadził Maciej Tamkun. Podczas pierwszego spotkania uczestnicy warsztatów poznali technikę malowania szpachlą. W kolejnym dniu motywem przewodnim był krajobraz, natomiast na sam koniec pozostało najtrudniejsze zadanie – malowanie portretu. W opinii prowadzącego warsztaty, powstały obrazy o zróżnicowanym poziomie, a wśród uczestników autorów można dostrzec talenty, wymagające oszlifowania.

Cichą przystań dla swoich pasji w naszej bibliotece znaleźli również miłośnicy gier planszowych, którzy spotykali się w dniach 9, 10 i 11 maja. Graczom przyświecało hasło Nie złość się, to tylko gra.

Kolejnym wydarzeniem tegorocznego Tygodnia Bibliotek było spotkanie z Leszkiem Szczasnym – podróżnikiem, fotografem i autorem książek pt. Mauretania, czyli muchy groźniejsze od Al-Kaidy. Prezentacja slajdowiska opisującego podróż autora z Maroka do Mauretanii stała się doskonałym punktem wyjścia do wysłuchania ciekawej opowieści na temat piękna i grozy czarnego lądu. Niezwykłe zainteresowanie wśród uczestników spotkania wzbudziły refleksje na temat życia codziennego w Mauretanii zilustrowane slajdami ukazującymi nie tylko mauretańskie drogi, pociągi, czy też budynki mieszkalne, ale przede wszystkim stroje, w tym noszony przez mężczyzn boubou.

Wydarzeniem, które na długo pozostanie w pamięci gości, którzy odwiedzili bibliotekę
w piątkowy wieczór 12 maja, była prelekcja i wystawa pt. Titanic. Historia Nieznana, przygotowana przez Macieja Skrzypczaka. Oryginalny wystrój sali, eksponaty pochodzące z Titanica
i siostrzanego Olympica, przeniosły nas w czasie do belle époque, pięknych transatlantyków, toczących zacięty bój nie tylko o pasażerów, ale i o „Błękitną Wstęgę Atlantyku”. Jednakowoż dziewiczy rejs Titanica zakończył się tragicznie, i tej tragedii została spotkanie, zilustrowane specjalnie przygotowanym na tą okazję filmem, ilustrującym ostatnie godziny transatlantyku.

Zwieńczeniem tegorocznego Tygodnia Bibliotek był sobotni rajd rowerowy Odjazdowy Bibliotekarz, zorganizowany we współpracy z Powiatową Biblioteką Publiczną w Wejherowie
i Bolszewskim Klubem Rowerowym „Cyklista”. Pomarańczowy peleton wyruszył o godz. 10.00 sprzed budynku Biblioteki Powiatowej w Wejherowie, aby w okolicach godz. 11.00 dojechać do mety w „Dworku Drzewiarza”. I etap rajdu zakończył się przed siedzibą Filii nr 1 Biblioteki i Centrum Kultury Gminy Wejherowo w Bolszewie. Wówczas to jego uczestnicy zwiedzili wystawę Titanic. Historia Nieznana. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy do „Dworku Drzewiarza”, gdzie na uczestników czekała moc atrakcji, ognisko, gry zespołowe, czy też malowanie twarzy dla najmłodszych. Sponsorami rajdu byli wytwórnia wędlin Sobolski i piekarnia „Jaś”.

Łącznie we wszystkich wydarzeniach, zorganizowanych w ramach tegorocznych obchodów Tygodnia Bibliotek udział wzięło 350 uczestników.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *