Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo

Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo otrzymała odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej

    

Galeria Orkiestry Dętej Gminy Wejherowo:

Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo jest  muzyczną wizytówką gminy Wejherowo. Od samego początku, czyli od 1991 roku, dyrygenturę nad orkiestrą obejmuje kapelmistrz Henryk Kornacki.

Orkiestra powstała z inicjatywy proboszcza Włodzimierza Kłosowskiego oraz rady parafii Bolszewo. Już na samym początku stała się istotnym elementem kulturowym społeczności parafialnej. Zespół muzyczny stopniowo budował swoje struktury, w dzieło tworzenia zaangażowani mocno byli m.in.: Czesław Drewa, Franciszek Zblewski, Kazimierz Milewski, Florian Klinkosz oraz Józef Kobierzyński. Repertuar początkową oparto na małych formach muzycznych, głownie o tematyce religijnej.

 Biorąc udział w różnych uroczystościach kościelnych, instrumentaliści nabierali potrzebnego i cennego doświadczenia. W 1993 roku orkiestra przeszła pod opiekę ówczesnego wójta i radę gminy Wejherowo. W miarę upływającego czasu zwiększała i wzbogacała listę granych utworów. Orkiestra ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień zdobytych na licznych występach na terenie gminy i powiatu wejherowskiego.

W swoim bogatym repertuarze zawarła całą kwintesencje piękna i niezwykłości brzmienia orkiestr dętych. Wysoki kunszt muzyczny wielokrotnie doceniano i wyróżniano na festiwalach i konkursach rangi wojewódzkiej. W 1999 roku w Konkursie Orkiestr Dętych Straży Pożarnej w Kartuzach zdobywa I miejsce, po roku na festiwalu w Zblewie – wyróżnienie, z Chełmna zaś wraca z Pucharem Prezydenta Miasta. W 2006 roku, podczas obchodów 15-lecia istnienia orkiestry, kapelmistrz Henryk Kornacki otrzymał Statuetkę Gryfa Kaszubskiego, jako wyróżnienie za szczególne osiągnięcia dla gminy Wejherowo.

W 2008 roku współpracę na stanowisku asystenta kapelmistrza i nauczyciela gry na trąbce rozpoczął Tomasz Winczewski, który obecnie jest także kapelmistrzem orkiestry.

Wysoki kunszt muzyczny doceniano i wyróżniano na festiwalach i konkursach rangi wojewódzkiej, m.in:

  • 1999 r. i 2000 r. - udział w festiwalu pod nazwą „Kwiaty Polskie” na Litwie.
  • 1999 r. – Kartuzy - w Konkursie Orkiestr Dętych Straży Pożarnej zdobywa I miejsce,
  • 2000 r. - na festiwalu w Zblewie – wyróżnienie,
  • 2000 r. - Chełmno – Festiwal orkiestr Dętych - Puchar Prezydenta Miasta.
  • 2006 r. -  podczas obchodów 15-lecia istnienia orkiestry, kapelmistrz Henryk Kornacki otrzymuje Statuetkę Gryfa Kaszubskiego, jako wyróżnienie za szczególne osiągnięcia dla gminy Wejherowo.
  • 2013 r. -  Kolbudy - Kaszubsko-Kociewsko – Powiślański Przegląd Orkiestr Dętych, orkiestra zdobywa III miejsce

POSŁUCHAJ ORKIESTRY - KONCERT ORKIESTRY PRZED WYJAZDEM DO PRAGI:

Gruss An Die Venus  <------------------- KLIKNIJ

Invicta <------------------------ KLIKNIJ

A Western Suite <------------------- KLIKNIJ

The Best Of Henry Mancini <------------------ KLIKNIJ

The Preacher <-------------------- KLIKNIJ

Muziky Muziky <------------------------ KLIKNIJ


Najważniejszymi osiągnięciami ostatnich lat działalności orkiestry był udział w Międzynarodowym Festiwalu Amatorskich Orkiestr Dętych w Chorwacji. Zdobyli  6 miejsce na 12 orkiestr z europejskich państw. Naszej reprezentacji przypadło zmierzyć się z 50 osobowymi orkiestrami z Chorwacji, Austrii, Czech, Włoch i Finlandii. Orkiestra Gminy Wejherowo liczyła zaledwie 25 osób, jednak nie ilość, a jakość i siła ducha stanowiły sekret ich osobistego sukcesu. Był to ich pierwszy tak poważny konkurs, a mimo to pokonali 6 innych orkiestr pochodzących z całej Europy.

Przesłuchania odbyły się 23 kwietnia 2015r. przed pięcioosobowym międzynarodowym jury składającym się z 3 członków z Chorwacji, 1 z Włoch i 1 z Ukrainy. Celem festiwalu była popularyzacja muzyki dętej, rozwój orkiestr i ich współpraca oraz poprawa jakości ich pracy. Uczestnicy konkursu rywalizowały w kategoriach B, C, D. I i II miejsce zajęły orkiestry z Chorwacji, III z Austrii. Większość z nich miały sporą przewagę liczebną, a co za tym idzie, również większe zróżnicowanie instrumentalne.

Poza przesłuchaniami orkiestrowymi, 24 kwietnia odbyła się również uroczysta parada ulicami miasta Split wszystkich orkiestr, które na promenadzie nad morzem wykonały wspólny koncert, grając razem trzy utwory. Wieczorami natomiast odbywały się kameralne koncerty w hotelu integrujące wszystkie orkiestry. Była to doskonała okazja do poznania muzyki poszczególnych krajów, ich kultury oraz możliwość do zaciągnięcia bardzo cennych znajomości, a nawet wspaniałych przyjaźni. Festiwal stał się doskonałym pretekstem do oceny reprezentowanego przez orkiestrę poziomu oraz mobilizacji do jeszcze intensywniejszej pracy w przyszłości. Pomimo wielu koncertów i prób udało się również poznać walory krajobrazowe Chorwacji zwiedzając m.in. Park Krka, Split, Trogir i zamek Klis. Wszyscy wrócili we wspaniałych humorach, z cudownymi wspomnieniami i apetytami na kolejne wyzwania.

Możliwość zagrania na jednym z największych europejskich festiwali zrodziła się na fali popularności po reprezentowaniu Polski na Festiwalu Orkiestr Europy Środkowowschodniej w Chorwacji. Dzięki temu występowi, niespodziewanie zaproszono muzyków z naszej Gminy do udziału w projekcie Rebel Babel Ensemble. Jest to autorska inicjatywa duńskiego kompozytora polskiego pochodzenia Jana Eleńskiego, znanego jako John Feat, który postanowił przywrócić blask zapomnianym nieco orkiestrom dętym. W założeniach, projekt ma zrzeszać ochotnicze orkiestry dęte w celu stworzenia międzynarodowej orkiestry orkiestr, a tym samym polegać ma na kreowaniu kooperacji muzyków starego kontynentu. Autor skupia artystów w różnych przestrzeniach, proponując im odważne czerpanie z najróżniejszych gatunków. Zadaniem przed jakim stanęli nasi muzycy było skoordynowanie aranżacji na orkiestrę dętą z rapem. To odważne połączenie pozwoliło im spotkać się na scenie m.in. z jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich raperów - L.U.C.’em. Ten niezwykły koncert pozwolił z pewnością na dostrzeżenie kolejnych perspektyw, jakie stoją przed gminną orkiestrą, która godnie reprezentuje Gminę Wejherowo.


ORKIESTRA NA OPEN'ER FESTIWAL 2015!

3 lipca podczas OPEN’ER Festival 2015 na scenie głównej wystąpiła Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo. zaproszenie muzycy z Wejherowa wezmą udział w projekcie utworzenia największego Big Bandu Europy na festiwalu Open`er, gdzie przygrywać będą do raperskich piosenek.


Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo w Warszawie!

28.11.2015 nasza orkiestra w ramach kontynuacji projektu Rabel Babel Ensemble i występu na Międzynarodowym Festiwalu Opener w Gdyni wyjechała do Warszawy na zaproszenie duńczyka Jana Feat polskiego pochodzenia pomysłodawcy tego projektu.

Był to bardzo intensywny dzień gdyż w pierwszej połowie dnia odbyło się nagranie w studiu Radiowej Trójki. Nagrano symfonie zmodyfikowane pod rap, które orkiestra wykonywała już na O'penerze w Gdyni oraz nowe kawałki. Nad wszystkim czuwał Adam Lepka i raper L.U.C. Efektem tych działań ma być wydana płyta, na której oprócz utworów naszej orkiestry pojawią się również wykonania innych orkiestr uczestniczących w projekcie Rebel Babel.

Drugim punktem programu był performance na ulicach Warszawy z Janem Feat, którego założeniem było włączenie przypadkowych przechodniów w koncert. Orkiestra grając na przystanku tramwajowym, w metrze i na ulicy witała wracających z pracy warszawiaków. Ludzie pędzący w niewiadomych kierunkach przystawali, słuchali i klaskali, a nawet tańczyli.

Finałem wyjazdu był koncert na Europejskich targach muzycznych gazety "Co jest grane" w Pałacu Kultury. Są to prestiżowe targi na których oprócz wystawców pojawiają się znani i mniej znani artyści muzyczni. Wśród nich znalazła się też nasza orkiestra, która trzy krotnie dała pokaz swoich umiejętności dla odwiedzających targi. Migawki z tych wydarzeń filmowała telewizja TVN, a nagrania z Radiowej Trójki mają pojawić się w ich programie muzycznym prowadzonym przez Piotra Stelmacha "Offensywa".Nagranie naszej orkiestry na Europejskich Targach muzycznych w Warszawie które pojawiło się na stronie tych targów ma już ponad 3 tysiące wyświetleń.


Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo u Kuby Wojewódzkiego

W 2016 roku Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo wystąpiła w Ogólnopolskiej telewizji TVN w programie Kuby Wojewódzkiego na zaproszenie L.U.C . Odcinek został wyemitowany 14 kwietnia 2016r.

 


Dzień dobry TVN

Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo została zaproszona do wystąpienia na żywo w telewizyjnym programie Dzień Dobry TVN przez rappera L.U.C, w ramach projektu Rebel Babel Ensemble. Występ związany jest bezpośrednio z wejściem w październiku na rynek muzyczny płyty „Dialog 1” do której podkłady muzyczne wykonywała w większości nasza orkiestra. To właśnie jeden z tych utworów „Manifest” został odegrany w warszawskim studio.

Występ w telewizji to nie tylko promocja samej orkiestry i Gminy Wejherowo, ale niesamowite przeżycie dla członków orkiestry. Miłym akcentem na koniec występu, już poza kamerami było  wspólne świętowanie z ekipą TVN urodzin Marcina Mellera, który prowadził program z Magdą Mołek. Orkiestra w prezencie odegrała 100 lat.

Nie tylko telewizja zainteresowała się projektem Rebel Babel, już w grudniu w ogólnopolskim miesięczniki Elle ukaże się reportaż z L.U.C. i zdjęcia naszej orkiestry. Sesja zdjęciowa odbyła się bezpośrednio po nagraniu w TVN.


Międzynarodowy festiwal muzyki dętej Praha 2017


II międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych w Lubawie


 Dysponujecie czasem? Posiadacie umiejętności gry na instrumentach dętych? – ZAPRASZAMY!

DOŁĄCZCIE DO NAS! NASZ SUKCES BĘDZIE WASZYM SUKCESEM!
Próby orkiestry w każdą środę od godz. 18.00 do 20.00 w Bibliotece i Centrum Kultury,
ul. Drzewiarza 2, Gościcino. Tel. 58 736 47 75