ŻEŃSKI CHÓR GAUDEAMUS GMINY WEJHEROWO

Chór powstał z inicjatywy mgr Agaty Jasińskiej  w 2011 roku. Zrzesza dojrzałe kobiety i młode dziewczęta z Wejherowa i wielu okolicznych, działając pod patronatem Biblioteki i Centrum Kultury Gminy Wejherowo. Obecnie, od marca 2017, prawie 25-osobowym chórem dyryguje mgr Marek Rogalski – absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej.

Chór brał już udział w wielu festiwalach :

– „Pieśni o Morzu” w Wejherowie

– Muzyki Współczesnej „Music Everywhere” w Gdańsku

– Pieśni Maryjnych z okazji Dni Powiatu Wejherowskiego

– Muzyki Chóralnej w Żukowie

– „Świętojańskie kolędowanie” w Rumi

– Przeglądach kolęd w Wejherowie i Przodkowie

– „Pomorskim Święcie Chóralistyki” w Gdańsku

– Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej w Kielnie

– Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Pasyjnej w Szczecinie

– I Ogólnopolskim Festiwalu 50+ w Wejherowie

– Ogólnopolskich Festiwalach „Pomerania Cantat” w Koszalinie i Słupsku

Zespół posiada na swoim koncie wiele samodzielnych koncertów, regularnie ubogaca też muzycznie Msze święte, zwłaszcza na terenie gminy Wejherowo i gminy Kartuzy oraz w innych miejscach kraju:  w Gdańsku, w Licheniu, Uniejowie i Spycimierzu koło Łodzi, w Szczecinie, Koszalinie, Słupsku.

Ma w swoim repertuarze utwory w języku polskim, łacińskim i kaszubskim, ukraińskim, rosyjskim, poczynając od chorału gregoriańskiego, na współczesnych piosenkach rozrywkowych skończywszy. Posiada też w dorobku nagania płytowe z hymnem Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Drogą Krzyżową w języku kaszubskim oraz kolędami i pastorałkami.

W przeciągu kilku lat działalności zespół zgromadził następujące nagrody:

– I miejsce –  Festiwal Kolęd kaszubskich w Pierwoszynie, 2016r.

– I miejsce – Festiwal Muzyki Pasyjnej w Kielnie, 2015 r.

– Srebrny dyplom – Festiwal w Żukowie, 2014 r.

– Srebrny dyplom – Festiwal 50+ w Wejherowie, 2016 r.

– Srebrny dyplom – Festiwal „Pomerania Cantat” w Koszalinie, 2015 r.

– Brązowy dyplom – Festiwal „Pomerania Cantat” w Słupsku, 2016 r.

– Puchar za krzewienie kultury kaszubskiej w Żukowie, 2015 r.

– Nagroda specjalna z wykonanie utworu o tematyce ludowej w Wejherowie, 2016 r.

– Srebrny dyplom i nagroda dla najlepszego dyrygenta festiwalu – Festiwal „Pieśni o Morzu” w Wejherowie, 2017 r.

–  Srebrny dyplom – III Bałtycki Konkurs Chórów „Pomerania Cantat” w Koszalinie, 2017 r.

– Brązowy dyplom – II Międzynarodowy Konkurs Chóralny „Cantu Gaudeamus” w Białymstoku, 2017 r.

– Złoty dyplom w kat. Chóry seniora – IV Ogólnopolski Festiwal Muzyki Współczesnej „Music Everywhere” w Gdańsku, 2017 r.

– III Miejsce w klasyfikacji ogólnej festiwalu – IV Ogólnopolski Festiwal Muzyki Współczesnej „Music Everywhere” w Gdańsku, 2017 r.

– Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu pomorskiego kompozytora oraz Nagroda specjalna dla najlepszego dyrygenta festiwalu – IV Ogólnopolski Festiwal Muzyki Współczesnej „Music Everywhere” w Gdańsku, 2017 r.

Ponadto zespół bierze udział w oprawie uroczystości wagi państwowej – (rocznica odzyskania  Niepodległości, Piaśnica- wczoraj i dziś) oraz lokalnych (Dzień Matki, Srebrne Gody, Dożynki, Kobiece inspiracje, uroczysta sesja Rady Gminy Wejherowo, wigilia dla mieszkańców gminy i miasta). Trzykrotnie brał udział w akcjach charytatywnych na rzecz niepełnosprawnych dzieci.

W 2015 roku już po raz drugi wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury chór zorganizował, w ramach Dni Gminy Wejherowa, Przegląd Chórów Amatorskich – wydarzenie pomysłu naszego zespołu.  Przybyło  12 chórów z Wejherowa i różnych rejonów  Pomorza: Lęborka,  Kolbud, Przodkowa, Szczecina, Kołobrzegu, Rumii, Kosakowa, Bolszewa.  Dwukrotnie odbyło się więc wielkie święto śpiewu –  zapraszane chóry amatorskie naprawdę kochają wspólny śpiew, są bardzo zaangażowane w działania swoich zespołów, ich muzyka jest autentyczna, szczera i wzruszająca!

I chyba prawdą są słowa Goethego:
„Gdzie słyszysz śpiew, tam idź – tam wielkie serca mają,
bo ludzie źli – ach wierzaj mi – ci nigdy nie śpiewają!”

Chór Żeński o nazwie „Gaudeamus” – co w tłumaczeniu z łaciny oznacza: „Radujmy się!” – rzeczywiście cieszy się z każdego spotkania, wyjazdu, licznych nagród…

PRÓBY odbywają się zazwyczaj w Dworku Drzewiarza w Gościcinie* w:

PONIEDZIAŁKI 19:00-21:00

CZWARTKI 19:00-21:00

*W razie potrzeby Chórzystki pomagają sobie nawzajem z dojazdami. Przed przyjściem pierwszy raz najlepiej upewnij się u prezes chóru czy próba się odbędzie;).

Jeśli jesteś młodą dziewczyną, uczennicą, studentką lub dojrzałą kobietą – zapraszamy serdecznie, dołącz do naszego zespołu! Panuje w nim rodzinna atmosfera, wspieramy się nawzajem, stale doskonalimy z zakresu emisji głosu i wydobywania piękna muzyki, ale też po prostu spędzamy miło czas!

W razie pytań/propozycji skontaktuj się z naszym Dyrygentem lub panią Prezes – Aliną Mazurkiewicz-Sychowską.

Kontakt: alinamaz@wp.pl, tel. 510 118 078.

DYRYGENT

Marek Rogalski – mgr, ur. w 1991, absolwent Szkoły Muzycznej II stopnia w Elblągu, gdzie  założył i prowadził (2006-2010) Młodzieżową Orkiestrę Rozrywkową. Za działalność z tym zespołem otrzymał stypendium artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W Elblągu związany był jako wokalista z chórem młodzieżowym Bel Canto oraz jako oboista i aranżer z Capella Sancti Nicolai.

Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku: studiów I i II stopnia specjalności Dyrygentura Chóralna, w klasie dr hab. A Grucza-Rogalskiej, prof. AM oraz studiów spec. Muzyka Kościelna w klasie organów prof. B. Grabowskiego (I st.) i dr hab. A. Szadejko, prof. AM (II st.). W latach 2012-2014 studiował także Dyrygenturę Symfoniczno-Operową w klasie prof. E. Wiesztordt. Otrzymywał stypendium Rektora AM dla najlepszych studentów. Był inicjatorem

i pierwszym prezesem Koła Naukowo-Artystycznego Muzyki Kościelnej. Od 2017 jest studentem Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w zakresie Gry na organach (I st.). Czynnie uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich z zakresu dyrygentury chóralnej, chorału gregoriańskiego, organów, a zwłaszcza improwizacji. Posiada kilkunastoletnią praktykę jako organista, chórzysta i kantor liturgiczny.

W latach 2014-2016 był pedagogiem szkół muzycznych I st. w zakresie teorii muzyki i śpiewu zespołowego; uczy także w ogólnej szkole podstawowej. W 2015-2016 był dyrygentem Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego „Gryf” Trąbki Wielkie. Przez ostatnich kilka lat był korepetytorem wokalnym Chóru Kameralnego Św. Jerzego z Elbląga, a także wokalistą Goldberg Baroque Ensemble, z którym dokonuje nagrań płytowych (nominacje do Fryderyka 2014 i 2016). Od roku 2016 związany jest jako wokalista, organista i dyrygent ze Scholą Cantorum Gdańskiego Środowiska Tradycji Katolickiej. Od 2017 jest dyrygentem Chóru Żeńskiego Gaudeamus Gminy Wejherowo oraz Chóru Parafii św. Jana Nepomucena w Godziszewie. W I poł. 2017 pełnił także obowiązki dyrygenta chóru mieszanego Camerata Santa Cecilia z Kolbud. Jest dwukrotnym laureatem festiwalowych nagród specjalnych dla najlepszego dyrygenta (Festiwal Pieśni o Morzu – Wejherowo 2017, Festiwal Music Everywhere – Gdańsk 2017).

Jest miłośnikiem liturgii katolickiej i chorału gregoriańskiego, który od kilku lat propaguje w ramach prezentacji zespołu Schola Cantorum AM w Gdańsku oraz we własnej pracy dyrygenckiej i w posłudze kantora. Pełni regularną posługę kantora gregoriańskiego (także solisty) na cotygodniowych Mszach Świętych w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w kościele pw. św. Barbary w Gdańsku. Do jego największych zainteresowań muzycznych należą także improwizacja organowa oraz rozwój słuchu harmonicznego i techniki wokalnej. Jest autorem muzyki dwóch musicali dziecięcych oraz wielu aranżacji kameralnych i orkiestrowych. W swoim dorobku posiada także wygłoszone referaty (dotyczące głównych zainteresowań artystyczno-naukowych) oraz publikacje kilku artykułów.

Kontakt: marek_rogalski@wp.pl, tel. 782 911 052

***

 

Aktualne zdjęcia i informacje na stronie Facebook zespołu:

https://www.facebook.com/CHÓR-Żeński-Gaudeamus-340121246006094/?hc_ref=ARTDjvBvkWtwG-VRNwBGq3aeI6uFjwb4FsGPhAL9UZOuJVSJ0zSKTRiKfyeNTfVfTII

https://www.youtube.com/watch?v=iXCRZlm1UfE