Kaszubskie Opowieści Drzewiarza
Projekt ” Kaszubskie opowieści Drzewiarza “ otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury ” Dom Kultury + Edukacja Artystyczna”. Propozycja GOK-u w Gościcinie wytypowana została na 8. miejscu razem z 33 artystycznymi projektami.
Przez niemal dwa miesiące kilkadziesiąt uczniów ze szkoły podstawowej w Gościcinie, Orlu i Samorządowym Gimnazjum w Bolszewie m.in. w Gminnym Ośrodku Kultury w Gościcinie uczestniczyli w warsztatach teatralnych, malarskich, ceramicznych oraz fotograficzno-filmowych. Odbyły się również wyjazdy do teatrów i siedziby telewizji.
Spotkanie z Bożeną Borek
W ramach warsztatów teatralnych, w auli Samorządowego Gimnazjum w Bolszewie odbyło się spotkanie z Bożeną Borek, aktorką Teatru Nowego w Słupsku. Uczestniczyli w nim także młodzi dziennikarze z warsztatów filmowo-fotograficznych, którzy przeprowadzili z Panią Bożeną Borek wywiad.
Zajęcia rzeźbiarskie i ceramiczne
Specjalnie dla amatorów “brudnych rąk” zorganizowano zajęcia rzeźbiarskie i ceramiczne. Te pierwsze prowadził rzeźbiarz z powołania i historyk z zamiłowania Robert Wenta. Wraz z grupą osób zajął się on przygotowaniem niezbędnych w przedstawieniu rekwizytów. Młodzież najpierw starannie wszystko lepiła, podążając za uwagami Roberta, a potem przygotowała do odpowiedniego osuszenia.
Podobną pracę młodzież wykonywała na zajęciach z ceramiki, które prowadził Aleksander Skotarczak. Najwięcej pracy zajęło wszystkim zrobienie masek, które również wykorzystane zostały w przedstawieniu.
Wyjazd do Twojej Telewizji Morskiej
Projekt “Kaszubskie opowieści Drzewiarza” obfitował również w wiele ciekawych wyjazdów. Dla grupy filmowo – fotograficznej nie lada gratką był wyjazd do siedziby lokalnej telewizji w Wejherowie – Twojej Telewizji Morskiej. Podczas ponadgodzinnej wizyty uczestnicy zobaczyć mogli fragment codziennej pracy redaktorskiej, newsroom, pomieszczenie do nagrywania głosów, pokój montażu i prawdziwe studio nagraniowe. Tam największe zainteresowanie wzbudził prompter i oczywiście.. pan Daniel Zaputowicz, który odpowiedział bystrym dziennikarkom na kilka pytań.
Kaszubskie dźwięki wśród gimnazjalistów!
5 października w Samorządowym Gimnazjum w Bolszewie odbyło się spotkanie z twórcą ludowym, znanym kaszubistą, panem Franciszkiem Okuniem. Muzyk śpiewał kaszubskie piosenki, a także zaprezentował obecnym klasom kaszubskie instrumenty, m.in. diabelskie skrzypce, na których każdy chętny miał okazję zagrać. Pan Okuń opowiadał nam również o historii muzyki. Spotkanie udało się, gdyż gość zaciekawił wszytskich uczestników!
Warsztaty plastyczno – malarskie
Pani Teresa Szczodrowska to instruktorka zajęć plastyczno – malarskich. Podczas swoich warsztatów odwiedziła kilkanaście klas w Orlu, Gościcinie i Samorządowym Gimnazjum w Bolszewie, gdzie czytała dzieciom róźnorodne legendy kaszubskie. Zadaniem uczniów było wykonanie do ich treści pracy plastycznej wybraną przez siebie techniką. Najpiękniejsze prace wzięły udział w konkursie.
Zajęcia teatralne i scenograficzne
Pani Beata Andraszewicz prowadziła zajęcia teatralne i scenograficzne. Razem z kilkudziesięcioma uczestnikami zajęła się więc kompleksowym przygotowywaniem sztuki teatralnej pt. ” Opowieści zaczarowanego lasu”. Scenariusz przygotowywali wszyscy uczestnicy zajęć. Inspirację do jego powstania szukali w wielu tekstach znanych legend kaszubskich. Sami też pisali sobie kwestie, wiersze, a nawet piosenki! Na zajęciach ze scenografii osobna grupa przygotowywala też niezbędne kostiumy, rekwizyty i całą dekorację. Wszyscy pracowali bardzo intensywnie,. wielokrotnie zostając po zjęciach i przygotowując się w dom. Wszytsko po to, żeby jak najlepiej zaprezentować się na scenie. Pozostali mocno trzymali za nich kciuki!
Janusz Mamelski oczarował gimnazjalistów !
8 października w Samorządowym Gimnazjum w Bolszewie zorganizowano spotkanie z Januszem Mamelskim, kaszubistą, znanym twórcą legend kaszubskich, z zawodu nauczycielem języka polskiego. Pan Mamelski od samego początku bardzo zainteresował młodzież, przede wszystkim opowieścią o tym, że jego żona jest…. czarownicą !
Pisarz zaprezentował także swoje ksiązki oraz opowiadał ciekawe o języku i tradycjach kaszubskich. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat powstania legend oraz o tym jak dawniej je przekazywano. Mówiliśmy także o czarownicach i dawnych i współczesnych sposobach na sprawdzenie czy dziewczyna nią jest. Wszyscy zgodnie przyznali, że było to jedno z ciekawszych spotkań, w jakich brali udział.
Warsztaty dziennikarskie
Warsztaty odbywały się w Gminnym Ośrodku Kultury z siedzibą w Dworku Drzewiarza w Gościcinie. Nasze warsztaty są jedyne w swoim rodzaju m.in dlatego,, że poza swoimi, chodziliśmy i relacjonowaliśmy też wszystkie inne warsztaty. Na naszych spotkaniach wcielaliśmy się w prawdziwych dziennikarzy, przeprowadzaliśmy wywiady ze znajomymi osobami, robiliśmy mnóstwo zdjęć i oczywiście nagraliśmy film! Nasza grupa redakcyjna składała się z uczniów ze szkoły Podstawowej w Gościcinie i Orlu oraz uczniów Samorządowego Gimnazjum w Bolszewie.