CHÓR GAUDEAMUS GMINY WEJHEROWO

Chór Gaudeamus powstał z inicjatywy mgr Agaty Jasińskiej w 2011 roku, pod nazwą Żeński Chór Gaudeamus. W 2014 r przeszedł pod opiekę Biblioteki i Centrum Kultury Gminy Wejherowo pod nazwą Chór Gaudeamus Gminy Wejherowo. Od marca 2017 do końca 2019 roku chór prowadził Marek Rogalski. Obecnie chórem dyryguje Miłosz Janiak. Chór skupia 19 osób w różnym wieku. Zapraszamy wszystkie chętne panie, którym miłe jest śpiewanie do przyłączenia się do chóru.

Chór brał już udział w wielu festiwalach :

– „Pieśni o Morzu” w Wejherowie

– Muzyki Współczesnej „Music Everywhere” w Gdańsku

– Pieśni Maryjnych z okazji Dni Powiatu Wejherowskiego

– Muzyki Chóralnej w Żukowie

– „Świętojańskie kolędowanie” w Rumi

– Przeglądach kolęd w Wejherowie i Przodkowie

– „Pomorskim Święcie Chóralistyki” w Gdańsku

– Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej w Kielnie

– Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Pasyjnej w Szczecinie

– I Ogólnopolskim Festiwalu 50+ w Wejherowie

– Ogólnopolskich Festiwalach „Pomerania Cantat” w Koszalinie i Słupsku

Zespół posiada na swoim koncie wiele samodzielnych koncertów, regularnie ubogaca też muzycznie Msze święte, zwłaszcza na terenie gminy Wejherowo i gminy Kartuzy oraz w innych miejscach kraju:  w Gdańsku, w Licheniu, Uniejowie i Spycimierzu koło Łodzi, w Szczecinie, Koszalinie, Słupsku.

Ma w swoim repertuarze utwory w języku polskim, łacińskim i kaszubskim, ukraińskim, rosyjskim, poczynając od chorału gregoriańskiego, na współczesnych piosenkach rozrywkowych skończywszy. Posiada też w dorobku nagania płytowe z hymnem Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Drogą Krzyżową w języku kaszubskim oraz kolędami i pastorałkami.

W przeciągu kilku lat działalności zespół zgromadził następujące nagrody:

– I miejsce –  Festiwal Kolęd kaszubskich w Pierwoszynie, 2016r.

– I miejsce – Festiwal Muzyki Pasyjnej w Kielnie, 2015 r.

– Srebrny dyplom – Festiwal w Żukowie, 2014 r.

– Srebrny dyplom – Festiwal 50+ w Wejherowie, 2016 r.

– Srebrny dyplom – Festiwal „Pomerania Cantat” w Koszalinie, 2015 r.

– Brązowy dyplom – Festiwal „Pomerania Cantat” w Słupsku, 2016 r.

– Puchar za krzewienie kultury kaszubskiej w Żukowie, 2015 r.

– Nagroda specjalna z wykonanie utworu o tematyce ludowej w Wejherowie, 2016 r.

– Srebrny dyplom i nagroda dla najlepszego dyrygenta festiwalu – Festiwal „Pieśni o Morzu” w Wejherowie, 2017 r.

–  Srebrny dyplom – III Bałtycki Konkurs Chórów „Pomerania Cantat” w Koszalinie, 2017 r.

– Brązowy dyplom – II Międzynarodowy Konkurs Chóralny „Cantu Gaudeamus” w Białymstoku, 2017 r.

– Złoty dyplom w kat. Chóry seniora – IV Ogólnopolski Festiwal Muzyki Współczesnej „Music Everywhere” w Gdańsku, 2017 r.

– III Miejsce w klasyfikacji ogólnej festiwalu – IV Ogólnopolski Festiwal Muzyki Współczesnej „Music Everywhere” w Gdańsku, 2017 r.

– Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu pomorskiego kompozytora oraz Nagroda specjalna dla najlepszego dyrygenta festiwalu – IV Ogólnopolski Festiwal Muzyki Współczesnej „Music Everywhere” w Gdańsku, 2017 r.

Ponadto zespół bierze udział w oprawie uroczystości wagi państwowej – (rocznica odzyskania  Niepodległości, Piaśnica- wczoraj i dziś) oraz lokalnych (Dzień Matki, Srebrne Gody, Dożynki, Kobiece inspiracje, uroczysta sesja Rady Gminy Wejherowo, wigilia dla mieszkańców gminy i miasta). Trzykrotnie brał udział w akcjach charytatywnych na rzecz niepełnosprawnych dzieci.

W 2015 roku już po raz drugi wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury chór zorganizował, w ramach Dni Gminy Wejherowa, Przegląd Chórów Amatorskich – wydarzenie pomysłu naszego zespołu.  Przybyło  12 chórów z Wejherowa i różnych rejonów  Pomorza: Lęborka,  Kolbud, Przodkowa, Szczecina, Kołobrzegu, Rumii, Kosakowa, Bolszewa.  Dwukrotnie odbyło się więc wielkie święto śpiewu –  zapraszane chóry amatorskie naprawdę kochają wspólny śpiew, są bardzo zaangażowane w działania swoich zespołów, ich muzyka jest autentyczna, szczera i wzruszająca!

I chyba prawdą są słowa Goethego:
„Gdzie słyszysz śpiew, tam idź – tam wielkie serca mają,
bo ludzie źli – ach wier
zaj mi – ci nigdy nie śpiewają!”

Chór o nazwie „Gaudeamus” – co w tłumaczeniu z łaciny oznacza: „Radujmy się!” – rzeczywiście cieszy się z każdego spotkania, wyjazdu, licznych nagród…

 

 

PRÓBY w Dworku Drzewiarza w Gościcinie* w:

PONIEDZIAŁKI 19:00-21:00

PRÓBY w Bibliotece w Bolszewie

ŚRODY 19:00-21:00

*W razie potrzeby Chórzystki pomagają sobie nawzajem z dojazdami. Przed przyjściem pierwszy raz najlepiej upewnij się u prezes chóru czy próba się odbędzie;).

Jeśli jesteś młodą dziewczyną, uczennicą, studentką lub dojrzałą kobietą – zapraszamy serdecznie, dołącz do naszego zespołu! Panuje w nim rodzinna atmosfera, wspieramy się nawzajem, stale doskonalimy z zakresu emisji głosu i wydobywania piękna muzyki, ale też po prostu spędzamy miło czas!

W razie pytań/propozycji skontaktuj się z naszym Dyrygentem lub panią Prezes – Aliną Mazurkiewicz-Sychowską.

Kontakt: alinamaz@wp.pl, tel. 510 118 078.

Aktualne zdjęcia i informacje na stronie Facebook zespołu:

https://www.facebook.com/CHÓR-Żeński-Gaudeamus-340121246006094/?hc_ref=ARTDjvBvkWtwG-VRNwBGq3aeI6uFjwb4FsGPhAL9UZOuJVSJ0zSKTRiKfyeNTfVfTII

https://www.youtube.com/watch?v=iXCRZlm1UfE