Talenty w Gminie Wejherowo połączone z wystawy Aleksandry Mazurkiewicz-Tiesler oraz wiersze, piosenki, kwiaty i upominki związku z pożegnaniem Janiny Borchmann wieloletniej dyrektorki Biblioteki Publicznej Gminy Wejherowo
Wieczór pełen zaproszonych gości, w tym rodzina i przyjaciele bohaterów wieczoru na spotkaniu przedświątecznym w bolszewskiej bibliotece.
Boże Narodzenie jest częstym motywem podejmowanym w literaturze. Z pewnością duży wpływ na to ma niezwykła magia tych świąt i ludzi, którzy tworzą niepowtarzalny klimat. Pod koniec grudnia, niemal w każdym zakątku świata, w powietrzu unosi się cudowna aura przy-jaźni, radości i ciepła domu rodzinnego. Wszyscy są sympatyczniejsi, milsi i lepsi od tych, jakich znamy, na co dzień. Wieczór – magia świąt przedstawimy został w formie wieczoru poetyckiego „Boże Narodzenie w poezji”, wystawy rękodzielniczej Aleksandry Mazurkiewicz-Tiesler „Świąteczne klimaty”, oraz w formie świątecznych utworów w wykonaniu duetu skrzypcowego Absolwentek z Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Świąteczne spotkanie było również dobrym powodem do wręczenia statuetek „Odkrywamy Młode Talenty w Gminie Wejherowo”, a otrzymały je dwie młode mieszkanki gminy Wejherowo.
Agata Duszyńska absolwentka Samorządowej Szkoły Podstawowej w Gościcinie, obecnie uczennica klasy drugiej o profilu językowym Samorządowego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bolszewie. Jej pasją jest literatura. Od kilku lat aktywnie bierze udział w różnego rodzaju konkursach poetyckich, do których udziału namówiła ją nauczycielka języka polskiego Violetta Wiśniewska, często zajmując w nich wysokie lokaty. Lubi także czytać. Jest członkiem Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy bibliotece. Jej ulubionym gatunkiem literackim są powieści przygodowe. Jest również uzdolniona muzycznie. Od klasy drugiej szkoły podstawowej uczy się grać na gitarze. Grę na tym instrumencie pokochała w równym stopniu, co tworzenie. W wolnych chwilach lubi oglądać filmy o tematyce fantasy. Jest osobą kreatywną, ale też bardzo skromną.
Osiągnięcia:
III miejsce w XXI pomorskim konkursie „Gwiazdka tuż…Tuż…”, w 2014,
Laureatka w XIX Ogólnopolskim i XXXIII wojewódzkim Przeglądzie Dzieciecej i młodzieżowej Twórczości Literackiej Lipa 2015,
III miejsce w Gminnym Konkursie Literackim, Piaśnica 2014,
Laureatka w Konkursie „O Złote Pióro Wójta Gminy Wejherowo”, 2014
I miejsce w konkursie poetyckim, jesień w poezji 2016,
Nagroda Publiczności w „Turnieju jednego wiersza” 2016,
II miejsce w Konkursie Piórnik 2015
Jessica Mering ma lat 10, jest uczennicą klasy V Samorządowej Szkoły Podstawowej w Gościcinie. Jej talent poetycki został zauważony przez Violettę Wiśniewską nauczyciela języka polskiego, który pod jej kierunkiem jest rozwijany. Dwa lata temu, została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu i Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej „Lipa” 2014 w Bielsko-Biała. W roku szkolnym 2015/16 za swoją twórczość została nagrodzona w Pomorskim Konkursie plastyczno-literackim pt. „Gwiazdka tuż tuż…” w kategorii proza tam zajęła II miejsce, W 2016 r. otrzymała w Turnieju „Regionalny Miónczi Jedny Wiérztë/II P?wiatow?-Gminowé Miónczi Jedny Wiérztë/ IV Turniej Jednego Wiersza” I miejsce w kategorii szkół podstawowych w tym samym roku i również I miejsce zdobyła w Pomorskim Konkursie Poetyckim dla dzieci i młodzieży Piórnik 2016. Została również laureatem Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „O złote Pióro Wójta Gminy Wejherowo” w kategorii szkół podstawowych. Za ubiegły rok szkolny 2015/16 otrzymała stypendium naukowe w szkole oraz Nagrodę Wójta Gminy Wejherowo za szczególne osiągnięcia w kulturze w roku szkolnym 2015/2016. Natomiast 21 października 2016 r. odebrała po raz II nagrodę w XX Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej „Lipa 2016”.
Oprócz literatury jej pasją jest taniec i wraz ze swoim zespołem z Świata Tańca wywalczyła w Chorwacji III miejsce. Jessica należy do Dyskusyjnego Klubu Książki oraz Koła Literackiego Krzosańc działającego przy Bibliotece Publicznej Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie prowadzonego przez Violettę Wiśniewską nauczyciela języka polskiego w SSP w Gościcinie.
Aleksandra Mazurkiewicz–Tiesler tworzy i mieszka w Wejherowie. Jest absolwentką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego w Olsztynie, kierunek Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuk Plastycznych, specjalność Grafika warsztatowa oraz Państwowego Liceum Plastycznego w Gdyni Orłowie, specjalność formy użytkowe, metaloplastyka. W swojej twórczości zajmuje się różnymi technikami plastycznymi takimi jak: rzeźba w metalu, glinie, gipsie i papierze, płaskorzeźba–repusacja w blasze, grafika warsztatowa: linoryt, akwaforta, akwatinta, sucha igła, allgrafia, grafika komputerowa, fotografia artystyczna, animacja, malarstwo sztalugowe: akryl, olej oraz malarstwo ścienne, malarstwo na tkaninach: jedwab, batik, malarstwo witrażowe, na drewnie i metalu, na ceramice i innych przedmiotach użytkowych. Należy do regionalnych stowarzyszeń między innymi do Stowarzyszenia Artystów Plastyków „Pasja” Wejherowo, gdzie pełni funkcję wice?prezesa, Bałtyckiego Stowarzyszenia Marynistów „Mare Nostrum” im. Antoniego Suchanka oraz Koła Pasji Twórczych przy Bibliotece Publicznej Gminy Wejherowo w Bolszewie. Prowadzi zajęcia plastyczne na licznych warsztatach grupowych i indywidualnych w bibliotekach i szkołach z dziećmi i młodzieżą oraz cyklicznie prowadzi zajęcia jako wolontariusz z osobami dorosłymi na Wejherowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku oddział YMCA Wejherowo. Jest uczestniczką wielu plenerów i wystaw zbiorowych oraz indywidualnych. Prace artystki znajdują się wśród odbiorców w kraju i za granicą.
Niespodzianką dla Pani Janiny Borchmann były wiersze, piosenki, kwiaty i upominki. Podopieczni Koła Poetyckiego „Krzosańc” którym kieruje nauczycielka języka polskiego Pani Violetta Wiśniewska w piękny sposób podziękowali Pani Janinie Borchmann, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Bolszewie za wieloletnią życzliwość i opiekę. Odchodzi bowiem na emeryturę.
Oprac. J.B.